Archive for iulie, 2015

România a fost invinsa de Suedia in Brazilia

Naţionala de handbal masculin tineret a României a fost învinsă, vineri, de reprezentativa Suediei, cu scorul de 36-24 (18-15), într-un meci contând pentru clasarea pe locurile 5-8 la Campionatul Mondial din Brazilia, tricolorii urmând a evolua astfel pentru clasarea finală pe locurile 7-8. Tot vineri, în primul meci pentru locurile 5-8, Belarus a învins Spania, cu scorul de 36-34 (19-18),[Read More…]

by 31 iulie 2015 0 comments Handbal

Calarasiul a ramas din nou fara arbitri

Maine dupa-amiaza, cu incepere de la ora 17:30, se vor desfasura meciurile din turul al doilea al Cupei Romaniei – Memorialul Tache Ionescu Pe tintarul gandit de catre AJF Calarasi sunt 14 partide. Din pacate, Colegiul Judetean de Arbitri Calarasi s-a vazut depasit si a fost nevoit sa aduca de la „export” trei brigazi din Ialomita. Click aici pentru continuarea[Read More…]

by 31 iulie 2015 0 comments Cupa României

Hagi vine miercuri la Calarasi

In baza relatiei de prietenie dintre Gheorghe Hagi si Ionel Ganea, doi antrenori care traiesc pentru fotbal, miercuri, 5 august, va avea loc la Calarasi o intalnire amicala intre Dunarea si Viitorul Constanta, formatie care activeaza pe prima scena a fotbalului romanesc. Partida va incepe la ora 18:30, dar conducerea clubului inca nu a luat o decizie in ceea ce[Read More…]

by 31 iulie 2015 0 comments Liga 2

Dunarea este neinvinsa in meciurile amicale

Portarul Iulian Răduţă şi-a exprimat intenţia de a pleca de la Dunărea Călăraşi, iar Ionel Ganea caută acum soluţii de înlocuire. La partida de miercuri, cu CSM Olteniţa, câştigată de călărăşeni cu scorul de 5-1, în poarta grupării „galben-albastre” a apărut Călin Tiuţ, în vârstă de 23 de ani, ultima oară la FC Botoşani. Dacă transferul marocanului Saifeddine Alami va[Read More…]

by 31 iulie 2015 0 comments Fotbal

Astazi incepe seria meciurilor amicale

Autorităţile locale călărăşene se întrec în a acorda sprijin sportului din oraşul de pe Borcea. Consiliul Local şi cel judeţean au majorat alocaţia ce revine cluburilor ce poartă numele de Dunărea, astfel încât conducătorii, antrenorii şi sportivii să beneficieze de unele dintre cele mai bune condiţii care au existat vreodată la Călăraşi. Click aici pentru continuarea articolului!

Minaur Baia Mare a pierdut primul amical al verii

Campioana en titre la handbal masculin, HCM Minaur Baia Mare, a fost învinsă de Potaissa Turda cu 29-25 (13-13), joi, în primul meci amical al verii, disputat în Sala Polivalentă ”Lascăr Pană” din Baia Mare. În prima repriză, cele două echipe s-au aflat la egalitate în permanență, singurul moment în care s-a rupt echilibrul fiind în minutul 20, când oaspeții[Read More…]

by 30 iulie 2015 0 comments Handbal

Chirnogi joaca sambata la Tunari

Sambata, cu incepere de ora 17:30, vor avea loc meciurile din cadrul optimilor de finala ale Cupei Romaniei – Memorialul Tache Ionescu. Victoria Chirnogi, detinatoarea trofeului, este calificata automata in faza urmatoare a competitie, care se va desfasura in luna decembrie. In aceste conditii, chirnogenii au fost nevoiti sa-si gaseasca un adversar pentru o partida amicala, astfel ca vor juca[Read More…]

by 30 iulie 2015 0 comments Liga 4

România, învinsă de Franța în sferturile „mondialului”

Selecționata României a fost învinsă de Franța cu 30-20 (17-8), miercuri, la Uberaba, în sferturile de finală ale Campionatul Mondial de handbal masculin Under-21 in Brazilia. Doar primele cinci minute au fost echilibrate (2-2, min. 6), după care Franța a preluat controlul jocului și s-a desprins mai întâi la patru goluri, 6-2 (11), iar apoi, în min. 21, la 11-7[Read More…]

Dunarea s-a distrat la Oltenita

Cel mai important meci amical din aceasta vara in fotbalul calarasean a fost castigat de catre Dunarea Calarasi cu 5-1. Elevii lui Ionel Ganea au facut o prima repriza excelenta in fata celor de la CSM Oltenita, echipa care s-a trezit din letargie abia inainte de pauza, cand a beneficiat de un penalty pe care nu l-a concretizat pe tabela[Read More…]

by 29 iulie 2015 0 comments Liga 2, Liga 3

Modelu, invinsa la scor de neprezentare la Ovidiu

Dupa Victoria Chirnogi, astazi a venit randul lui Inainte Modelu sa fie eliminata din Cupa Romaniei – Timisoreana. Fosta campioana a Ligii Tractoristilor a pierdut cu 3-0 meciul din turul al doilea al competitiei, disputat pe terenul celor de la Viitorul II Constanta. Infrangerea trupei antrenate de catre Jose Valeriu Petrescu nu este deloc intamplatoare, dar nici nu reprezinta o[Read More…]