Intr-un oras in care de cateva luni se vorbeste numai si numai despre fotbal, boxul se vede pus la colt.

Valentin Anghel – Ursu este unul dintre oamenii care stiu sa castige dintr-o infrangere. Isi cunoaste lungul nasului si a reusit alaturi de fratele sau, George, sa faca din Calarasi un centru important pe harta boxului romanesc. Amandoi lucreaza pentru CSM Calarasi, club condus de catre Dumitru Chirila.

Vali, intr-un oras in care se vorbeste numai despre fotbal, mai are vreun copil curaj sa se apuce de box?

Valentin Anghel: Boxul, sau „Nobila Arta” , unul dintre cele mai vechi sporturi de contact si cu siguranta cel mai complex, e un sport care intotdeauna a atras, in primul rand prin spectaculozitate, apoi prin daruinta si dorinta de victorie a celor care urca in “careul magic”. Un sport al celor curajosi, un sport care formeaza caractere tot timpul va fi un sport in jurul caruia va fi interes. Este un sport cunoscut in orasul nostru, sport individual, cu o traditie in spate, un sport care a adus performante pentru Calarasi  si bucurie pentru iubitorii sportului de pe malul Borcei. Performantele obtinute atat in trecut, cat si in ultimii ani, au facut ca boxul sa fie unul dintre sporturile iubite la Calarasi, motiv pentru care sunt multi copii care isi doresc sa practice acest sport si sa faca performanta in box.  Sportul inseamna sanatate, iar orasul Calarasi, la momentul actual, are sport de performanta, iar performanta, indiferent de domeniu, este foarte greu de obtinut, motiv pentru care nu face decat sa ne bucure cand alte sporturi ale acestui oras obtin performante notabile.

Cum poate schimba boxul viata unui copil?

Boxul este sportul oamenilor care iubesc lupta dreapta, sportul oamenilor cu aspiratii inalte, sportul oamenilor curajosi si inteligenti, pentru ca niciodata curajul, fara a fi dublat de inteligenta, nu poate face dintr-un copil un mare campion. Boxul, sau „sahul cu pumni”, e sportul in care un copil, pe masura ce avanseaza, devine un barbat cu foarte mare incredere in fortele sale. Cu siguranta, toate aceste caracteristici fac din box un sport care poate schimba viata unui copil.

Care este sentimentul pe care il traieste un antrenor cand in sala apare un copil nou, dornic sa faca sport?

Sentimentul trait este unul de bucurie pentru ca munca unui antrenor nu ar exista fara copii dornici de a face sport si, in acelasi timp, de speranta, pentru ca iti doresti tot timpul ca fiecare copil care intra in sala sa aiba calitati pentru a ajunge un mare campion.

La fotbal, multi copii merg ca sa ajunga fotbalisti si sa se imbogateasca. Parinti ii privesc ca pe o solutie prin care pot scapa de saracie. La box de ce vin copiii?

Copiii, cand sunt dusi sa practice un sport, trebuie dusi, in primul rand, sa faca miscare pentru a avea tineri sanatosi, copilul trebuie educat si facut sa inteleaga ca sportul nu este o cale usoara de a te imbogati rapid, ci un mijloc prin care te formezi formezi ca om, un mijloc prin care copiii isi pot dezvolta multe calitati de care vor avea nevoie in viata, insa daca vor ajunge la mare performanta – Campionate Mondiale, Jocuri Olimpice – lucru care nu este usor, cu siguranta vor avea o viata frumoasa si vor castiga indeajuns de mult cat sa fie multumiti. Trebuie amintit faptul ca cel mai bine platit sportiv din lume si sportivul care a realizat cele mai mari venituri in sport, vorbim de toate sporturile, vine din box, Floyd Mayweather…

Cati copii sunt acum legitimate la sectia de box a CSM Calarasi si cati dintre ei sunt calaraseni?

Avem in jur de 45 de copii inscrisi, impartiti in grupe de incepatori, avansati si inalta performanta, insa selectia la noi e una continua si tot timpul incercam sa gasim copii cu calitati pentru a practica box. Din acesti 45 de copii, doar doi sunt din alte orase, in rest toti sportivi alaturi de care muncim sunt sportivi din Calarasi sau din judet.

Ce va lipseste acum pentru a avea o sectie de seniori?

Am avut o generatie de pugilisti extrem de buna, care, din pacate, s-au pierdut din cauza faptului ca nu am putut sa ii sustinem asa cum are nevoie un sportiv senior. Unul din motive a fost lipsa unei legislatii care sa permita dezvoltarea sportului la nivel de seniori, pentru ca maximul care se putea acorda conform legii sportului la acel moment era prea mic, in raport cu sacrificiile de care e nevoie pentru a face performanta la seniori.  In acest moment avem sportivi, la nivel de juniori si tineret, de care daca o sa avem grija si o sa gasim resursele necesare sustinerii lor, cu siguranta o sa reusim sa aducem rezultate la nivel de seniori.  Ca si concluzie, avem nevoie de o legislatie favorabila – care e pe cale sa devina – si de asigurarea sustinerii sportivilor asa cum o cere sportul de inalta performanta la nivel de seniori.

Cum se trezeste un antrenor dimineata, dupa ce noaptea a visat ca un elev de-al sau a ajuns campion mondial?

Se trezeste trist pentru ca a fost doar un vis, insa mai hotarat decat de obicei, pentru a  transforma visul in realitate, lucru care il poti reusi cu sportivi de calitate, pe care ii ajuti sa inteleaga ca doar prin munca, pricepere  si sacrificiu poti realiza acest lucru.

De cate ori ai avut un astfel de vis?

Cand ne-am apucat de antrenorat, am avut ca obiective finale doua lucruri : Campionate Mondiale si Jocuri Olimpice. Nu este un drum usor, este un drum in care avem multe obstacole de trecut, un drum pe care vom trai atat bucurii cat si dezamagiri. Insa este un vis in care noi credem, un vis pentru care muncim zi de zi si de care la un moment dat speram sa ne bucuram.

Ca antrenor, de cate ori ai plecat de la sala vanat la ochi dupa o lovitura primita de la un elev?

Niciodata pana acum si speram ca nici pe viitor.

Care este cel mai bun pugilist calarasean in acest moment?

Nu as putea sa il nominalizez pe cel mai bun, insa as dori sa va spun ca sunt sportivi care cu seriozitate, modestie si munca multa, pot ajunge departe in box. O sa va dau cateva nume de care o sa mai auziti: Dobre Tavi, Manea Marco Antonio, Cristea Jean, Apostu Ioan Sergiu, Pavel Ionut, Vasile Mario Mihai si as vrea sa ma opresc pentru moment aici.

Plangi mai des de ciuda sau de bucurie?

Am avut momente in care am fost extrem de dezamagit si in care am vrut sa renunt, dar nu am plans niciodata in astfel de momente, ci doar m-au ambitionat sa muncesc si mai mult pentru a reusi ceea ce imi propun, insa de bucurie am plans de mai multe ori, atat pentru momentele fericite din familie, cat si pentru realizarile sportivilor antrenati. Imi doresc ca sportivii din sala sa ma faca sa plang de cat mai multe ori, pentru ca vor fi doar lacrimi de bucurie.

Cand ai trait cel mai frumos moment de antrenor?

Fiecare victorie obtinuta ne aduce sentimente minunate. Au fost multe momente frumoase, momente pe care le datoram sportivilor nostri, pentru ca oricat de valoros ar fi un antrenor si oricat de multe ar sti, fara sa aiba sportivi seriosi si dornici de performanta nu va realiza nimic. Sunt multe momente frumoase in cariera mea, pentru ca si reusitele au fost destul de numeroase, dar as vrea sa amintesc doar doua: In anul 2012, la Valcea, am reusit sa obtinem 4 titluri de campion national la o singura competitie, iar bucuria traita atunci a fost fantastica si in 2016 atunci cand, in calitate de antrenor al lotului national de juniori, am reusit cu niste sportivi in care nu credea nimeni in afara de mine si de colegii alaturi de care i-am pregatit, fara nici un fel de sustinere financiara, am obtinut doua medalii si doua locuri V la Campionatul European de Juniori din Ungaria.

Dupa o infrangere cat timp ii trebuie unui pugilist sa isi revina?

Atat la victorie, cat mai ales la infrangere, antrenorul trebuie sa fie langa sportiv, iar sportivul trebuie educat astfel incat sa inteleaga ca in sport exista victorie si infrangere, invingator si invins. Daca stii ca ai facut totul pentru a obtine victoria, dar ea nu a venit, nu e un esec, e doar o infrangere de unde cu siguranta vei avea multe lucruri de invatat.

Aveti in Calarasi o sala moderna de antrenament. A crescut numarul sportivilor de cand aceasta a fost inaugurata?

Sala de Box „Ioan Damian” a CSM Calarasi este cu siguranta una dintre cele mai frumoase din tara, insa tot timpul e bine sa iti doresti mai mult, si noi dorim ca pe viitor sa mai aducem cateva imbunatatiri acestei sali. Numarul sportivilor a crescut de cand avem aceasta sala, iar bucuria e cu atat mai mare, cand vedem ca parinti vin si isi aduc copiii la box, fiind incantati de ceea ce gasesc, lucru care nu face decat sa ne bucure.

In sala voastra nu vin doar sportivi, ci si oameni simpli care isi doresc sa slabeasca. Ce metoda folositi si care au fost cele mai spectaculoase rezultate?

Nu exista nici o „reteta secreta”, sala de box e deschisa oricarei persoane care isi doreste sa faca miscare si sport, iar oamenii vin si descopera un sport complex, cu un mare consum de energie, care iti solicita toti muschi. „Magia” pe care o descopera in box ii face sa revina in sala, iar acest lucru ne demonstreaza inca odata ca boxul este un sport iubit.

Care este relatia care o aveti acum cu Dumitru Chirila, directorul CSM Calarasi?

Relatia noastra cu domnul director Dumitru Chirila este una foarte buna, la fel ca si relatia pe care o avem cu intregul colectiv de la CSM Calarasi. Toate aceste rezultate le poti realiza doar cu o echipa, iar noi am reusit sa cream o echipa formata din conducere, sportivi si antrenori, iar la aceste performante a contribuit fiecare dintre noi. Au mai existat si discutii, dar tot timpul ele au fost constructive, pentru ca atat domnul director, cat si noi, ne dorim acelasi lucru, performanta. E un om care stie enorm de multe lucruri despre sport si tot timpul a raspuns pozitiv nevoilor noastre si ale sportivilor din sectie, incercand sa gaseasca solutii pentru a ne atinge obiectivele.

V-ati simtit vreodata ignorati de autoritatile locale?

Daca avem una dintre cele mai frumoase sali de box din tara, o avem in primul rand pentru ca autoritatile locale au raspuns pozitiv cerintelor noastre si le multumim pentru acest lucru. In general, autoritatile locale au fost langa noi, dar au fost momente in care ne-am dorit mai mult decat ni s-a oferit, momente in care poate ca am fi avut o mai mare nevoie de ajutor din partea dumnealor, dar de cele mai multe ori au raspuns pozitiv la cerintele noastre, iar noi intelegem ca nimanui nu ii este usor si ca sunt multe lucruri de realizat in Calarasi, insa boxul e unul dintre sporturile care face sa se vorbeasca frumos si cu admiratie de orasul Calarasi si avem nevoie sa stim ca autoritatile locale si oamenii cu putere de decizie in sportul calarasean sunt aproape de noi.

Cum reactioneaza parintele unui copil cand fiul sau vine de la un turneu cu ochii vineti?

Fiecare sport are parti placute si mai putin placute, parintii de obicei ajung sa inteleaga ceea ce implica boxul, dupa ce vad cateva antrenamente isi dau seama de calitatile pe care boxul le dezvolta la un copil, iar senzatia deloc placuta cand vede acest lucru, e anulata imediat de entuziasmul cu care copilul povesteste lucrurile bune pe care le-a facut el in meci, de sentimentul de bucurie din momentul in care a fost declarat invingator, iar acest lucru ii face sa treaca mai usor peste. Noi ca antrenori incercam sa imprimam un stil care sa ne aduca cat mai rar in asemenea situatii.

Aveti o relatie buna cu Leonard Doroftei. V-ati gandit sa-l chemati mai des la Calarasi, pentru a creste emulatia in jurul boxului?

Leonard Doroftei e un model pentru multi copii care fac pasul spre performanta in box si unul dintre prietenii nostri. A fost de mai multe ori la Calarasi si tot timpul a plecat impresionat de ceea ce a gasit aici, aproape la fiecare competitie organizata la Calarasi, Leonard Doroftei a raspuns pozitiv, iar in 2012 alaturi de el, am facut in Sala Polivalenta si o campanie numita „Nu Fi Violent, Fii Inteligent”, motiv pentru care ii multumim. Cu siguranta si pe viitor Leonard Doroftei, a veni cu aceeasi placere la Calarasi de cate ori va fi invitat.

In box, cat se lupta cu capul si cat cu pumnii?

Cand am intrat in sala de box, primul meu antrenor, Grigore Niculae, un om extraordinar. de la care am invatat enorm de multe lucruri si care astazi din pacate nu mai este printre noi, mi-a spus urmatoarea fraza: „Boxul se face mai intai cu capul, apoi cu picioarele si abia la urma cu pumnii…”.

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

*