CSM Calarasi, club cu rezultate absolut remarcabile la handbal si la lupte, este de vina pentru infrangerea de astazi a Dunarii Eleven. Elevii lui Ion Rauta au pierdut cu 2-0 meciul de la Afumati. Primul gol al meciului a fost reusit de catre gazde in minutul 70 dintr-un penalty acordat dupa un hent al lui Gabriel Lupascu. Practic, o pomana facuta de catre fundasul calarasean, cel care a fost titularizat astazi in detrimentul lui Cainaru, titular incontestabil pe postul de fundas dreapta in toamna anului trecut.

Calarasenii au contat in atac o singura data, atunci cand Bodo Kanda a tras in portarul advers dintr-o pozitie foarte buna. A fost singurul moment ofensiv al „galben-albastrilor”, care au avut in portarul Gabriel Popa un adevarat inger pazitor. Mai mult decat atacanti adversi, goal-keeper-ul Dunarii a fost pus in dificultate de catre coechiperii sai. Pe langa handbalistul Gabriel Lupascu, s-a remarcat si Silva Matei – Tolea. Mijlocasul trebuie sa dea fuga la „sfatul popular” ca sa-si schimbe numele in Vladoiu. Pentru a convinge, el poate depune doar o copie a raportului de arbitraj de astazi, in care apare cu doua cartonase galbene in numai patru minute. Pana la eliminare, Silva Matei a fost cel mai bun de pe teren.

Dunarea a reusit sa tina tabela alba atata timp cat nu a fost in inferioritate numerica. In momentul in care echilibrul s-a rupt, elevii lui Ion Rauta s-au prabusit si au reprezentat o prada usoara pentru formatia ilfoveana. Golul de 2-0 a venit in mod absolut firesc. In minutul 80, Stanca a stabilit scorul final.

Antrenorului calarasean nu i se poate reprosa titularizarea lui Silva Matei din moment ce o solutie mai buna nu a existat. Huzuneanu a fost suspendat, iar Nicodim a fost cu gandul la alte treburi in perioada de iarna. Florin Bertea, care a jucat langa Matei, a jucat si el slab, lucru absolut firesc pentru un jucator care are o singura calitate, loveste foarte bine mingea. El este util mai mult in meciurile de pe teren propriu. In deplasare, are trac si ii pune in incurcatura si pe colegii sai de compartiment.

Titularizarea lui Lupascu, dupa o toamna in care Cainaru a jucat impecabil, s-a dovedit o greseala. La fel cum o greseala s-a demonstrat a fi si folosirea lui Mircea Stefan ca varf impins. Dunarea Eleven are in continuare un lot subtire din moment ce transferurile facute in aceasta iarna sunt doar de umplutura. Lipseste in continuare un atacant masiv, capabil sa se lupte cu atacantii adversi. Ilfovenii au cunoscut foarte bine formatia calaraseana si au avut grija sa-l blocheze pe Victor Petre. Asta a insemnat chiar si intrari foarte dure asupra tuciuriului mijlocas, care a fost lovit cu brutalitate de catre Piko, mijlocasul celor de la Afumati scapand doar cu cartonas galben.

Dunarea: Popa – Lupascu, Topor, Popescu, Olteanu – Kanda, Bertea (Stanciu), Matei, Petre, Ursu – Stefan (Parvan). Antrenor: Ion Rauta.

, se dispută mâine, de la ora 15:00.
Gloria Popeşti Leordeni – Callatis 2012 Mangalia, se dispută mâine, de la ora 15:00.